Bu Esentepe Çok Su Götürür

Bu Esentepe Çok Su Götürür
  • 0
  • 45
  • 7 Temmuz 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Erzincan’ın en gözde alanlarından olan ve bir dönem şehrin prestiji haline gelen, şehri kuşbakışı gören Esentepe alanındaki Sosyal Tesis binasının tamamlanamaması tepkilere neden olurken, bu süreçte yaşanan gelişmeler ise kafalarda soru işaretleri oluşturuyor.

Önceki dönem Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy tarafından başlatılan bina inşaat çalışmaları, yeni seçilen Belediye Başkanı Bekir Aksun döneminde durdurulurken, aradan geçen 4 yıl süre içinde ilginç olaylar yaşandı.

Erzincan’a yatırım yapmak için Belediye Başkanı Bekir Aksun’u ziyaret eden ve İngiltere bağlantısı olan İşadamı İbrahim Diyenli’ye Başkan Aksun tarafından Esentepe Sosyal Tesislerindeki binanın yapımı ve işletilmesi teklif edildi.

İşadamı Diyenli teklif kabul ederken Belediye tarafından ihale açıldı. İhaleye kimsenin girmemesi üzerine Belediye Encümeni kararıyla yapım işi Diyenli’ye verildi.

2021 yılı başlarında yapılan sözleşme ise Diyenli’ nin Türkiye’deki temsilcisi olan Esranur Toprak adına yapıldı.

Bu aşamada sözleşme imzalanırken Başkan yardımcısı İkram Çamur’un hatası üzerine 260 bin TL tutarındaki Damga Vergisi alınması gerekirken alınmadığı tespit edilince, durum İşadamı Diyenli’ye bildirildi ve bu rakam da Belediye’ye ödendi.

Belediye Başkanı Bekir Aksun ise bu hatanın telafisi amacıyla, binanın yapımı öncesi Elektrik- Su, Doğalgaz ve yol hizmetlerinin Belediye tarafından karşılanacağı sözünü verdi.

İnşaat çalışmalarına başlayan firma binanın Çatısı, Alüminyum Doğrama, Kapı Pencere, Cam ve İç bölmelerinin tuğla ile örülmesi gibi işlemlerini yaptı.

Bu çalışmalar yapılırken firma yaklaşık 5 Milyon TL harcadı. Fakat Belediye Başkanının taahhüt ettiği yol su elektrik doğalgaz gibi hizmetler yerine getirilmedi.

Binayı bir an önce tamamlayarak hizmete sunmak isteyen yüklenici firma, Belediye’nin taahhütlerini yerine getirmemesi üzerine çalışmaları durdurdu.

Firmanın defalarca Belediyeye müracaat etmesi üzerine; Nisan Ayında Su, Mayıs Ayında ise Elektriği bağlandı. Belediye tarafından yapılması gereken yol yapılmadı, Doğalgaz hizmeti ise yerine getirilmedi.

Bu aşamada Yüklenici Firma ile Belediye arasında anlaşmazlık devam ederken, Erzincan Belediyesi binanın yapım işini ihalede 260 bin TL Damga vergisi almayı unutan ve yaşanan tartışmalara neden olan Başkan Yardımcısı İkram Çamur’ a yakınlığı olduğu iddia edilen başka bir firmaya verdi.

İnşaatın yapımındaki süreçte yaklaşık 5 Milyon TL harcayan firma ise harcadığı parayı Belediye’den talep etti. Belediye bu rakamı firmaya ödemeyince firma yetkilileri konuyu MHP İl Başkanlığına, Milletvekili Süleyman Karaman’a iletti ve yine bir sonuç alınamadı.

Erzincan’a yatırım yapmak isteyen ve Esentepe’deki Binanın yapım işini alan İşadamı İbrahim Diyenli ise harcadığı 5 Milyon TL’nin kendisine ödenmesi amacıyla konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor. ​Read More Ajans Erzincan | Erzincan’ın Güncel Haber Sitesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Generated by Feedzy