Deprem Bilimci Prof. Dr. Görür; “O Bölge Benim Uykularımı Kaçırıyor”

Deprem Bilimci Prof. Dr. Görür; “O Bölge Benim Uykularımı Kaçırıyor”
  • 0
  • 15
  • 5 Mart 2024
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı bir televizyon programında “O bölge benim uykularımı kaçırıyor” diyerek yeni uyarılarda bulundu. Görür 4 fay hattını sayarak “Sadece ben değil uluslararası deprem bilimcilerde burada deprem beklemektedir” dedi. Deprem uzmanı Görür ayrıca, en az 7.4 büyüklüğünde deprem tehlikesi olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye’nin deprem haritasıyla ilgili peş peşe uyarılarda bulunuyor. Görür, Doğu Anadolu Fayı’na dikkat çekerek Erzincan ve Karlıova arasındaki bölgeyi uyardı.

Görür; “Bakın bu Erzincan ile Bingöl Karlıova arasındaki bizim Yedisu Fayı dediğimiz fay uzun süredir deprem üretmemiştir. Stres biriktirmektedir. Buradaki en son deprem 1784’te oldu. Burada 250 senede bir deprem oluyor. Bu yılın üzerinde 250 seneyi koyduğumuzda da bugünlere ulaşıyoruz.

Sadece ben değil uluslararası deprem bilimcilerde burada deprem beklemektedir. Bu yazılıyor, çiziliyor.

Erzincan ile Karlıova arasındaki kısım kırılacak. Erzincan’da olan hem 1982 hem 1939 depremlerinin stres yüklediği ve henüz kırılmayan yer burası.

En az 7.4 deprem tehlikesi var.

Bu bir, ikincisi ise burada Ovacık Fayı var. Ovacık Fayı da büyük depremlerden stres yüklenmiş olabilir. Veya burada diyelim ki 1982 Erzincan depremi ile stres seviyesi değişmiş olabilir. Burası yavaş bir fay… Yani stresi çok yavaş biriktiriyor. Yani birkaç bin senede bir 7’nin üzerinde deprem üretecek bir fay.

Burada en son depremi bilmiyoruz. Ne zaman olacağını bilmiyoruz ama kafamızda bir soru var.

Üçüncüsü ise Nazimiye Fayı… Nazimiye Fayı’nda ne zaman deprem üreteceğini bilmiyoruz.

İşte Karlıova ile Bingöl arasındaki kesim. Yine çok korktuğumuz kesim. Doğu Anadolu Fayı’nın en uç kısmı. Bu son depremlerden burası da stres biriktirmiş olabilir.

Şimdi Tunceli bunların ortasında duruyor. Pülümür buranın dibinde duruyor. Yer bilimciler olarak biz, bu ülkenin evladı olarak; halkımızı, devletimizi, yerel yönetimlerimizi uyarmak mecburiyetindeyiz.

Ben gece yatağa girdiğimiz zaman düşünüyorum. Herhangi bir gece, sabah kalkarsınız burada bir deprem olmuş olabilir.

Neden olabilir? Bilimsel kanıtlar var. Bu dediğim gibi en son depremlerden dolayı 1982-1939 burası kırılmamış. Stres birikmiş demek buraya kayaları parçalayacak kuvvet birikmiş demektir. O kuvvet kayaları parçaladığı zaman burası şak diye kırılıp deprem üretecek.” Dedi. ​Read More Ajans Erzincan – Erzincan’ın Güncel Haber Sitesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Generated by Feedzy