“Erzincan Ekşisu Bögert Madensuyu” Coğrafi İşaret Alıyor

“Erzincan Ekşisu Bögert Madensuyu” Coğrafi İşaret Alıyor
  • 0
  • 29
  • 3 Ağustos 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Türkiye’de kendi alanında bir ilk gerçekleşerek Erzincan Belediyesi Ekşisu Bögert Maden Suyu için Coğrafi İşaret Tescili Belgesi alıyor.

Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Ekşisu Bögert Maden Suyu Coğrafi İşaret Tescili Belgesi başvurusunun yapılması için KUDAKA Genel Sekreteri Sn. Oktay Güven ile sözleşme imzaladı.

Coğrafi İşaret Tescili Belgesi Başvurusu, KUDAKA “2023 Yılı Teknik Destek Programı 3. dönem başvuruları değerlendirme süreci Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği hükümleri uyarınca tamamlanarak, teknik destek almaya hak kazanan projeler arasında yer aldı.

Coğrafi işaretlerin kırsal kalkınmayı ve yerel üretimi desteklemek, geleneksel bilgi ve kültürel değerleri korumak, turizme katkıda bulunmak, çevreyi ve biyolojik çeşitliliği korumak, kırsal istihdam yaratmak gibi önemli işlevleri olduğundan dolayı proje kapsamında öncelikle ilin önemli katma değere sahip yöresel ürünlerinden Ekşisu Bögert Doğal Maden Suyunun markalaşması, üretimin ve satışının artması için Coğrafi İşaret Tescillerinin alınması, ürünün farkındalığının ve bu tabi kaynağın Erzincan’a ve Bölgeye ekonomik katkısının artırılması hedefleniyor.  

Bu kapsamda Erzincan Belediyesi atıl durumda olan Erzincan Ekşisu Bögert Doğal Maden Suyunu tekrar faaliyete alarak markalaşma çalışmalarına hız verdi.

2023 yılı KUDAKA Teknik Destek Programı kapsamında başarılı bulunan “Erzincan Ekşisu Bögert Maden Suyu Coğrafi İşaret Tescili Başvurusunun Yapılması” projesi ile Türkiye’de ilk defa bir maden suyuna Coğrafi İşaret Tescili alınması hedefleniyor.

Dünyada ise Maden Suyu coğrafi İşaret Tescili sadece Bulgaristan’da bulunduğundan dolayı Bögert Maden Suyu için alınması hedeflenen Coğrafi İşaret Tescili Dünyada 2. Olarak kayıtlara geçecek.

Bu kapsamda, sözleşmenin Erzincan’a hayırlı olmasını dileyen, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Ekşisu Bögert Maden Suyu Coğrafi İşaret Tescili Belgesi başvurusunun yapılması için KUDAKA Genel Sekreteri Sn. Oktay Güven ile Belediye Başkanlığında sözleşmeyi imzaladı. ​Read More Ajans Erzincan | Erzincan’ın Güncel Haber Sitesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Generated by Feedzy