“Erzincan/İliç Karayolunda İyileştirme Yapılmalı”

“Erzincan/İliç Karayolunda İyileştirme Yapılmalı”
  • 0
  • 44
  • 4 Temmuz 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Kamu İhale Kurumu Grup Başkanı İnşaat Mühendisi Recep Soy Erzincan İliç Karayolunda iyileştirme yapılması gerektiğini belirtti. Soy yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Erzincan’ımızın Sayın Vekillerine ve Özellikle Üniversite yıllarında arkadaşımız Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Abdülkadir URALOĞLU beyefendiye ve Yetkililerinin dikkatine sunmakta fayda görüyorum.

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun; Eski Başbakanımız ve Meclis Başkanımız medârı iftiharımız; Sayın Yıldırım AKBULUT beyefendinin talimatıyla; 1984-1985 yıllarında yaptırılan; Erzincan-Kemah-İliç kara yolu güzergahı yıllardır birkaç yerde BSK asfalt yaması dışında hiçbir iyileştirme yapılmadığı görülmektedir.

11.06.2012 tarih ve 2012/60686 İKN ile “ Etüt ve Proje mühendislik hizmetleri danışmanlık” ihalesi ve sonrasında 31.10.2016 tarih ve 2016/441648 İKN Numarası ile “Refahiye-Kuruçay-İliç Devlet Yolu Gümüşakar-Kuruçay arası ( Sünebeli Tüneli ve Bağlantı Yolları dahil KM: 22+500-51+500 arası kısmın yapım işi) adı altında geçmiş yıllarda ihalesi yapılan yol güzergahı çalışmalarına hız verilip bitirilmesinin amaçlandığı gerekçesiyle; İliç-Kemah-Erzincan yolunda yıllardır iyileştirme yapılmadığı anlaşılmaktadır.

Ancak İliç-Kemah-Erzincan yol güzergahı çok eğimli ve keskin virajlı dar olmasına rağmen sık kullanılan ve yoğun trafiği olan gün aşırı kargo şirketleri, malzeme nakilleri, sık sık 112 acil hasta ambulansları, günlük Erzincan’a yolcu servisleri, Anagold maden işletmesinde yüzlerce çalışanların vs. ulaşım yolu olarak kullandıkları unutulmamalıdır.

Keza İliç-Kemah-Erzincan yol güzergahı yoğun trafikten dolayı yöre halkının ciddi anlamda sıkıntı çektiği sık sık kazaların olduğu bilindiği halde neden yıllardır iyileştirme yapılmadığı üzüntü vericidir.

Şayet İliç-Refahiye-Erzincan yolu toplamda 31 km’lik yol yapımı çeşitli nedenlerle yıllardır hala bitirilemiyorsa o zaman fazla maliyeti olmayan; İliç -Kemah-Erzincan yolu güzergahında yol genişlemesi ile iyileştirme çalışması yapılması zaruret haline gelmiştir.

Yöre halkının bir ferdi ve teknik adam olarak ilgililerden ricam; konunun önemine binaen gündeme alınarak biran evvel uygulamaya geçilmesidir. Ayrıca söz konusu güzergahı yoğun şekilde kullanan her daim sıkıntılar yaşayan İliç ve Kemah halkının atılacak adımlardan fevkalade memnun olacağı unutulmamalıdır. Recep Soy

KTÜ İnşaat Mühendisi-E. Kamu İhale Kurumu Grup Başkanı” ​Read More Ajans Erzincan | Erzincan’ın Güncel Haber Sitesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Generated by Feedzy