Erzincan’da Hangi Binalar Riskli, Hangi Binalar Yıkılacak?

Erzincan’da Hangi Binalar Riskli, Hangi Binalar Yıkılacak?
  • 0
  • 55
  • 20 Haziran 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Kahramanmaraş merkezli 11 ilde meydana gelen ve 50 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği deprem afetinin ardından tüm gözler Erzincan’ın da içinde bulunduğu Doğu Anadolu ve Kuzey Anadolu fay hattına çevrilmişti. Erzincan’da olası bir depreme hazırlık amacıyla  Valilik tarafından il genelindeki riskli tüm yapıların kontrol edilmesi için Yapı Stoku Değerlendirme Komisyonu kurulmuştu.

Valilikten yapılan açıklamada ise;

“6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve tüm ülkemizi yasa boğan deprem felaketinden sonra vatandaşlarımızın yaşadıkları konutların, çalıştıkları iş yerlerinin, eğitim gördükleri okulların depreme dayanaklılığı noktasında durumlarının yeniden gözden geçirilmesi hem devletimizin hem de vatandaşlarımızın ortak kanaatidir.

Bu itibarla, Valiliğimizin 14.02.2023 tarihli ve 20530 sayılı yazısı gereği “Erzincan Yapı Stoğu Değerlendirme Komisyonu” kurulmuştur.

Komisyon; Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Erzincan Belediye Başkanlığı, Erzincan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve Erzincan İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinde mühendis ve mimar olarak görev yapmakta olan personellerden oluşturulmuştur.

Mühendis ve mimar ünvanlı 21 personelden oluşan komisyonumuz tarafından, ilimiz sınırları içindeki yapıların durumu hızlı bir şekilde gözden geçirilerek risk teşkil edebilecek yapılar ortaya çıkarılacak ve bu amaçla tüm binalarımız bilimsel metotlara göre değerlendirilecektir” ifadelerine yer verilmişti.

Yapılan çalışmaların ardından komisyon raporunu merak eden vatandaşlar il genelinde hangi binaların riskli, hangilerinin hasarlı ve yıkılması gerektiği konusunda açıklama yapılmasını bekliyorlar. “Yapılarımız Mezarımız Olmasın” diyen Erzincan halkı olası bir deprem öncesi tüm yapıların kontrol edilmesini ve bu binalar hakkında ivedi olarak çalışma yapılmasını istiyorlar. ​Read More Ajans Erzincan | Erzincan’ın Güncel Haber Sitesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Generated by Feedzy