Görme Engellilere Farkındalık Programı

Görme Engellilere Farkındalık Programı
  • 0
  • 80
  • 8 Ocak 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Erzincan Genç Kızılay Grubu tarafından 7-14 Ocak Beyaz Baston Engelliler Haftası kapsamında görme engelli olan bireylere farkındalık oluşturmak amacıyla program düzenlendi. Engellilere kendi yaşam alanlarında karşılaştıkları düşme, çarpma ve yaralanma gibi risklere dikkat çekmek, bu dolayla karşılaştıklarında sağlık ekiplerine ulaşıncaya kadar alınacak önlemler, sosyal hayata adapte olabilmeleri adına ilk yardım eğitimi ve doğal afetlerden korunma bilinci konularında eğitim verildi.

Kızılay Afet Koordinasyon Merkezinde düzenlenen programa Kızılay Şube Başkanı Volkan Burak Mumcu,  Genç Kızılay Gönüllüleri, AFAD Yetkilileri, EBYÜ Yeryüzü Doktorları Kulübü Üyeleri, Ajans Erzincan Yönetim Kurulu BaşkanıSerhat Sarıçiçek ve görme engelli vatandaşlar katıldı. Programa görme engelli vatandaşlar Kızılay aracı tarafından evlerinden alınarak programa getirildi.

Ardından Kızılay’ın faaliyetlerini içeren sunum yapıldı. Daha sonra görme engelli Avukat İlhan Açıksöz tarafından Görme Engelli Bireylerin Hakları konulu eğitim verildi. Yeryüzü Doktorları tarafından ilk yardım bilinci eğitimi verilmesinin ardından Genç Kızılay Gönüllüleri tarafından müzik dinletisi sunuldu.

Programda daha sonra AFAD yetkilileri tarafından Doğal Afetlerden Korunma Bilinci konulu sunum yapıldı.

Programda yapılan ikramların ardından Empati Parkuruna geçildi. Burada Kızılay Şube Başkanı Volkan Burak Mumcu gözleri bağlı şekilde görme engelli bastonuyla parkuru tamamlamaya çalıştı.

Parkura giren Ajans Erzincan Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Sarıçiçek ise oluşturulan parkura gözleri bağlı bir şekilde girerek görme engelli vatandaşların sorunlarını bire bir tatbik etti.

Program hakkında bilgi veren Genç Kızılay İl Başkanı Şerife Kaya görme engelli bireylere farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi.

Av. İlhan Açıksöz ise görme engellilerin hakları konusunda sunum yaptığını ve bilgiler aktardığını ifade etti.

Genç Yeryüzü Doktorları Kulüp Başkanı Cihat Ahmet Orhan ise görme engelli vatandaşların günlük hayatta karşılaştıklarıdüşme, çarpma ve travma gibi olaylara karşı alınacak önlemler ve müdahale konusunda bilgi verdiklerini söyledi.

Kızılay Şube Başkanı Volkan Burak Mumcu ise düzenlenen programdan dolayı Genç Kızılay Gönüllülerine teşekkür ederek programda görme engellilerin yaşadıkları sorunların dile getirildiğini belirtti.

The post Görme Engellilere Farkındalık Programı first appeared on Ajans Erzincan | Erzincan Haber Gündem Sondakika.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Generated by Feedzy