Kışlık Sebze Fideleri Toprakla Buluştu

Kışlık Sebze Fideleri Toprakla Buluştu
  • 0
  • 48
  • 10 Ağustos 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kışlık Sebze Üretimine Destek Projesi çerçevesinde 435 bin adet sebze fidesi toprakla buluştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından %75 oranında hibe uygulanan lahana, karnabahar, brokoli ve maruldan oluşan 435 bin adet kışlık sebze fidesi Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından projeye başvuruda bulunan 30 çiftçiye teslim edildi. Çiftçilere teslim edilen kışlık sebze fideleri 120 dekar alanda toprakla buluşturuldu.

Erzincan’da sebze üretimini yaygınlaştırmak ve bölgenin sebze ihtiyacını karşılamak amacıyla Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hazırlanarak Bakanlığa sunulan projeler hızla hayata geçirilirken Erzincan’da sebze üretiminde ürün deseninin çeşitliliği artırılıyor. Tarım ve Orman Bakanlığının ülke genelinde uyguladığı Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE) Projesi kapsamında Erzincan, hububat, sanayi tipi domates, biber ve patatesin ardından şimdi de kışlık sebze üretimini artırmaya çalışıyor. Uygulanan projeler hem ülke hem de Erzincan ekonomisine katma değer sağlarken projeye dahil olan çiftçiler de uygulanan projelerden son derece memnun.

Fidelerin çiftçilere tesliminde konuşan Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, tarım her türlü alt sektöründe üretim yapılabilen Erzincan’da uygulanan projelerle ürün deseninin genişletilerek ürünlerde kalite ve verimin artırılmasının hedeflendiğini söylediği. TAKEP kapsamında uyguladıkları projelerin çiftçilerden yoğun talep gördüğünü belirten İl Müdürü Şahin, tarımın Erzincan açısından olmazsa olmazlardan biri olduğunu, son yıllarda sektörde genç çiftçi potansiyelinin de artış gösterdiğini ifade etti. Özellikle gençlerin sektöre gösterdiği ilginin yadsınamayacağını belirten Şahin, önümüzdeki süreçte Erzincan tarım sektörünün bölgede adından sıkça söz ettireceğini kaydetti. Erzincan’ın sahip olduğu avantajları en iyi şekilde değerlendirmesi adına projeleri hayata geçirdiklerini söyleyen İl Müdürü Şahin, çiftçilerin devletimizin ve bakanlığımızın sağladığı imkânları kullanmak suretiyle ülkeye destek verdiklerini belirtti. Dağıtılan fidelerin ekim, kasım aylarında hasat sürecinde olacaklarını ve Erzincan’da kışlık sebze üretiminin yaygınlaştırılmasının sağlayacağını söyleyen İl Müdürü Murat Şahin çiftçilere teşekkür etti. ​Read More Ajans Erzincan | Erzincan’ın Güncel Haber Sitesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Generated by Feedzy