Limon’dan Ekmek Zammı Açıklaması

Limon’dan Ekmek Zammı Açıklaması
  • 0
  • 43
  • 11 Temmuz 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Erzincan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bedir Limon ekmek zammı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Limon açıklamasında; “Esnaf ve Sanatkârlarca Üretilen Mal ve Hizmetlerin Fiyat Tarifeleri Yönetmenliği dahilinde ve fırıncı esnafımızın ve birliğimize bağlı Fırıncılar Odası ve İlçelerde faaliyet gösteren odalarımızın 210 gram somun ekmek 7,50 TL talepleri doğrultusunda 6 Temmuz 2023 tarihinde ilgili Erzincan Belediyesi, Ticaret İl Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Erzincan Ticaret ve Sanayi odası ile ilgili odaların ve ilçe belediyelerin temsilcilerinden oluşan komisyon toplantısı yapılmış, oy birliği ile 240 gram 7,50 TL olacak şekilde görüş birliğine varılmıştır. Birliğimizin 10 Temmuz 2023 tarihli yönetim kurulu toplantısında Ekmek Rayiç Tespit Komisyonunun görüşüne uyarak 240 gram somun ekmek 7,50 TL onaylanarak yürürlüğü girmiştir.

22 Aralık 2022 tarihinde 210 gram somun ekmek 5.00 TL’den satılmaya başlanan somun ekmek, geçen süre zarfında ekmek üretim maliyetlerinde önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Komisyon kararına göre bu önemli artışlardan bazıları 50 kg’lık un 380,00 TL iken 550,00 TL’ye,12 kg’lık maya 350,00 TL iken 450,00 TL’ye, asgari ücrete % 54 ve % 34 artış ve diğer maliyet unsurlarına gelen zamlar göz önüne alındığı, ekmek fiyat artışının kaçınılmaz olduğunun vatandaşlarımızın bilmesini istiyorum. Özellikle sosyal medya ve diğer mecralardan fırın esnafımızın fırsatçı olarak nitelendirilmesi gerçekten bizleri üzmüştür. Erzincan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği olarak tarafımızdan onaylanan tüm tarifeler ince elenip, sık dokunarak üzerinde uzun istişareler yapılarak onaylanmaktadır.

Birliğimiz, kanunun bize verdiği yetkiyi sadece esnafı düşünerek kullanmadığını, her talep edilen fiyat tarifesinin de onaylanmadığını bilinmesini isteriz. Fiyat tarifesi belirlenirken üretim maliyetlerindeki değişiklikler ayrıntılı şekilde karar verilmektedir.” ​Read More Ajans Erzincan | Erzincan’ın Güncel Haber Sitesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Generated by Feedzy