Neden Yaz Lastiği Kullanmalıyız?

Neden Yaz Lastiği Kullanmalıyız?
  • 0
  • 48
  • 6 Haziran 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Can ve mal güvenliği araç kullanırken ön planda tutulması gerektiği için mevsimine uygun olmayan, yıpranarak eskimiş lastikleri kullanmaktan uzak durmak gerekiyor. Yaz aylarının gelmesi ve havaların ısınmaya başlaması ile birlikte araçlarda yaz lastiklerine geçiliyor. Uzun yola çıkacak araç sahiplerinin sürüş güvenliği açısından yolculuğa çıkmadan önce mutlaka kış lastiklerini çıkarttırarak yaz lastiklerini taktırmalılar.

Ajans Erzincan’a konuşan Lastik firması sahibi Mücahit Şenocak araç sürücülerini mevsimine göre lastik kullanmaları konusunda uyardı. Şenocak açıklamasında; “Yaz lastikleri ılımlı hava koşulları için tasarlanmış olan lastiklerdir ve dört mevsim lastikleri ile benzerlik gösterir. Yaz lastiklerinin üzerinde bulunan bloklar daha kısa ve kalındır ve uzunlamasına kanallar bulunur.

Karlı havalarda ve buzda sürüş için kesinlikle yaz lastikleri uygun değildir çünkü havanın 7°C’nin altına düşmesi durumunda yaz lastikleri kauçuk maddesi özelliğini yitirmeye başlar, sertleşir ve lastiklerin yola tutunma kabiliyeti, performansları azalır, kavrama güçleri düşer.

Yaz lastiklerinin üzerinde bulunan diş desenleri ve kauçuk bileşimi, aracın yola daha iyi tutunmasını sağlar. Diş desenleri, kış lastiklerine göre daha az oyuğa sahiptir. Bu sayede kauçuk maddesinin yola daha iyi temas etmesi sağlanmıştır.

Yaz lastiği daha sessiz ve yumuşak bir performans gösterir. Aracın yüksek derece performans göstermesi için yaz aylarında yaz lastikleri kullanılmalıdır.

Yaz lastiği kullanmak hem sürüş esnasında araçlardaki güvenliği sağlamak hem de yakıt tasarrufu açsından önemlidir. Yaz aylarında kış lastiği kullanmak yakıt tüketimini artırır. Bu sebeple yaz lastiklerinin yakıt tasarrufu sağlaması ve daha az aşınması için havalar ısındığında yaz lastiğine geçmek gerekir.

Yaz lastikleri sıcak havalarda daha yüksek performans gösterir. Yaz lastikleri sıcak havalarda düzensiz yıpranmaya karşı daha dayanıklıdır. Bu özelliği sayesinde lastiğin kullanım ömrünün uzun olmasını sağlar.

Yaz aylarında kullanılan kış lastikleri yakıt tüketimini arttıracağı için havaların ısınması ile birlikte yaz lastiklerine geçiş yapılmalıdır. Yaz lastiklerinin yapısı yılın en sıcak şartlarına uyum sağlayacak şekilde hazırlanmaktadır. Bu nedenle yaz lastikleri hem yol tutuş ve frenleme hem de konfor anlamında üstün performans göstermektedir. Yaz lastikleri ıslak ve kuru zeminlerde daha kısa mesafede durabilmeyi sağlar. Kış lastikleri ise karlı havalarda, buzlu ve yağmurlu kaygan zeminlerde standart lastiğe oranla çok daha iyi fren mesafesi sağlanmasından dolayı etkili olmaktadır.            

Kış ayları bitip havalar ısınmaya başladığında mutlaka kış lastiklerinin çıkarılarak yaz lastiklerinin takılması gerekir. Bu değişikliğin yapılması güvenli sürüş sağlanması açısından oldukça önemlidir.” dedi. ​Read More Ajans Erzincan | Erzincan’ın Güncel Haber Sitesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Generated by Feedzy