Trafik Güvenliği Hakkında Bilgilendirme Yapılıyor

Trafik Güvenliği Hakkında Bilgilendirme Yapılıyor
  • 0
  • 37
  • 28 Eylül 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

2030 yılı sonuna kadar meydana gelen trafik kazası kaynaklı can kayıplarının %50 oranında azaltılmasını hedefleyen 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve 2021-2023 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi olarak yürürlüğe girdi.

Öğrenciler, sürücü, yolcu ve yayalar üzerinde trafik güvenliği hakkında farkındalığın artırılması, araçlarda emniyet kemeri takmanın önemi ve trafik bilincinin oluşturulmasının sağlanabilmesi amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığının Eğitim Tırı ve Emniyet Kemeri simülasyon araçları Erzincan’a gelerek  Cumhuriyet Meydanında uygulamalı eğitim verildi.

Mobil Eğitim Tırındaki amaç ise küçük yaş grubundaki çocuklara trafik bilincinin oluşturulması, Trafik Dedektifleri kartlarının dağıtılması bu sayede ebeveynlerin uyarılması sağlanıyor. Etkinlikleri süresince kırmızı düdük, not defteri, kalem, dedektif kartı, sitıkır, yapboz gibi hediyeler dağılacak ve 15 motosiklet sürücüsüne ise kask hediye edilecek.

İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamada; “Bilindiği üzere araçlarda en önemli güvenlik tedbirlerinden biri emniyet kemeridir. Unutulmamalıdır ki doğru takılmış bir emniyet kemeri; Çarpma etkisiyle vücutta meydana gelen sarsıntının kademe kademe azalmasını sağlar, Kaza anında meydana gelen çarpma etkisini vücut yapısındaki en güçlü noktalara yöneltir, Çarpma etkisinin vücutta tek noktada toplanmayıp dağılmasını sağlar, Çarpma anında koltuktan fırlamayı engeller,

Hassas ve en önemli organların yer aldığı kafa ve omuriliğin herhangi bir yere çarpmasını önleyerek korumaktadır. Emniyet Kemerine ilişkin bazı araştırma sonuçları:

Üç noktalı emniyet kemerleri, otomobilde seyahat edenlerin ağır yaralanma risklerini %45 kamyonetlerde de % 60 oranında azalmaktadır. Ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların % 24.8’i hiç zarar görmeden kazayı atlatırken, emniyet kemeri kullanmayanlarda bu oran % 6.3’tür. Bütün ağır yaralanmalı kazalarda arka koltuk emniyet kemerleri yaralanmanın şiddetini %50 oranında azaltmaktadır.

Genel bir ifade ile belirtilecek olursa emniyet kemeri kullanımının zorunlu olduğu ülkelerdeki ölüm ve yaralanma oranları, emniyet kemeri kullanımın zorunlu olmadığı ülkelere göre %40 daha azdır.” ifadelerine yer verildi.

Etkinlik Perşembe ve Cuma günleri saat 10.00 ile 15.00 arasında yeni meydanda yapılacak. ​Read More Ajans Erzincan – Erzincan’ın Güncel Haber Sitesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Generated by Feedzy