Türk Sağlık Sen; “Ek Zam ve Refah Payı İstiyoruz”

Türk Sağlık Sen; “Ek Zam ve Refah Payı İstiyoruz”
  • 0
  • 42
  • 22 Haziran 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Türk Sağlık-Sen Erzincan Şube Başkanı Ahmet Han Gülirmak, ek zam ve refah payı uygulamaların kamu çalışanlarının maaşlarının erimesini önlemesi adına hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Kamu çalışanlarının maaşlarında düzenlenme beklediklerini vurgulayan Gülirmak “Türk Sağlık-Sen olarak sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının ücretlerinin düşüklüğünü ve kamu çalışanlarının maaşlarının günümüz ekonomik şartlarının oldukça gerisinde kaldığını uzun zamandır dile getiriyoruz. Ek zam ve refah payı uygulamaların kamu çalışanlarının maaşlarının erimesini önlemesi adına hayata geçirilmesini de mutlak bir zaruret olarak görüyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz mayıs ayında, işçi ücretlerine 2023 yılının ocak ayından itibaren yapılacak artışlardan hareketle, Temmuz’da en düşük dereceli memur maaşının 22 bin TL’ye yükseltileceğini ifade etmiştir. Cumhurbaşkanımızın açıklamasını, memur maaşlarında yaşanan erimenin ve alım gücündeki düşüşün telafi edilmesi konusunda irade ortaya konulmuş olması nedeniyle önemli ve değerli görmekteyiz. Yapılacak düzenlemenin tüm kamu çalışanlarını memnun edecek bir düzeyde olması, maaşları kısa süre içerisinde yoksulluk sınırının üzerine taşıyacak bir süreci başlatması şarttır” dedi.

“taban, teşvik, destek ve nöbet ücreti”

Memur maaşını yoksulluk sınırına getirecek bir düzenleme beklediklerini ifade eden Gülirmak, “Kamuda şu çalışanlar bu ücreti alıyor türünden mukayeseler yerine ‘kamu çalışanlarının hakkı yoksulluk sınırı üstünde ücrettir ve bu mutlaka sağlanmalıdır’ çizgisinde olduğumuzu ifade ediyoruz. Kamuda nitelikli hizmetin sunucusu olan kamu çalışanlarının elbette ki ücret skalasında hak ettikleri yeri mutlaka almaları gerektiğini savunuyoruz. Sağlık çalışanlarının taban, teşvik, destek ve nöbet ücreti gibi maaş dışı tüm ödemelerinin makul bir seviyeye çıkartılması ücretler noktasında yapılması gereken bir diğer önemli adımdır. Bu konuda da Sağlık Bakanlığı’nı göreve davet ediyoruz. Ücretler noktasında bakışımız bu denli nettir. Israrla vurguladığımız gibi Temmuz ayında yapılacak maaş artışında öncelikli talebimiz bu düzenlemenin sosyal taraflarla bir araya gelerek yasalaştırılması ve tüm kamu çalışanlarının memnun edecek ortalama memur maaşının yoksulluk sınırına getirecek bir düzenlemenin hayata geçmesidir” ifadelerini kullandı.

“REFAH PAYI ÖDEMESİ EKLENMELİDİR”

“Buna göre öncelikle en düşük dereceli memur maaşını 22 bin TL’ye yükseltecek artışlar bütün memurların maaşlarına aynı şekilde uygulanarak maaşlardaki erime telafi edilmeli, ardından enflasyon farkı ve 2023’ün ikinci yarısı için kararlaştırılan yüzde 6’lık zam verilerek maaş artışları sağlanmalı, kamu çalışanlarının büyümden ve refahtan pay alması için üzerine refah payı ödemesi eklenmelidir. Türkiye Kamu-Sen olarak önerilerimizin karşılık bulması halinde memurlarımızın yaşadığı kayıplar karşılanacak, 2023 yılı için nitelikli bir maaş artışı yapılmış ve kamu görevlilerinin alım gücü yükseltilmiş olacaktır. Bu yolla yeni hükümetimiz de güzel bir başlangıçla Türk Yüzyılına uygun bir kamu yönetimi anlayışı için ilk adımı atmış olacaktır. Öncelikle bunu bütün memur ve memur emeklileri mutlaka beklemektedirler” dedi. ​Read More Ajans Erzincan | Erzincan’ın Güncel Haber Sitesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Generated by Feedzy