Vali Makas’tan Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajı

Vali Makas’tan Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajı
  • 0
  • 27
  • 24 Temmuz 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Erzincan Valisi Mehmet Makas 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Vali Makas mesajında şu görüşlere yer verdi.

“24 Temmuz 1908 tarihinde basında sansürün kaldırılması ile demokrasi ve özgürlük yolunda önemli bir adım atılmıştır. Böylece haber alma özgürlüğünün dönüm noktası olan 24 Temmuz günü, “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

Demokrasinin vazgeçilmez kurumlarından biri olan basın, düşünce ve ifade özgürlüğünün de en etkili aracıdır. Basın; halkın haber alma ve bilgi edinme hakkını sağlamada, temel hak ve özgürlüklerin korunmasında, ülkemizin ve şehrimizin gelişmesi için kamuoyunda gerekli hassasiyetlerin oluşturulmasında çok önemli görevler üstlenmektedir.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.” sözü basının önemini ve basın mensuplarının üstlendiği büyük sorumluluğu en güzel şekilde anlatmaktadır.

Böylesine büyük bir sorumluluğun bilincinde hareket ederek, toplumsal değerlere saygılı, herhangi bir menfaat beklemeden, tarafsız ve objektif bir şekilde görevlerini yerine getiren tüm basın mensuplarını tebrik ediyorum. Basın mensuplarının; kamu düzenini, toplumsal dinamikleri ve mesleğin gerektirdiği ahlaki değerleri göz önünde bulundurarak üstlendikleri sorumlu yayıncılık anlayışını bundan sonra da devam ettireceklerine olan inancımız tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, basında sansürün kaldırılışının 115. yıl dönümü olan bu özel günde, başta ilimizde görev yapmakta olan kıymetli basın mensuplarımız olmak üzere, gece gündüz demeden kamuoyunun sağlıklı bir şekilde bilgilendirilmesi için çaba harcayan tüm basın mensuplarının “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı”nı kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.” Dedi. ​Read More Ajans Erzincan | Erzincan’ın Güncel Haber Sitesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Generated by Feedzy