Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nde Mezuniyet Töreni Düzenlendi

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nde Mezuniyet Töreni Düzenlendi
  • 0
  • 48
  • 10 Haziran 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

EBYÜ’de eğitim öğretimlerini tamamlayan 5 bin öğrenci için mezuniyet töreni düzenledi. Yalnızbağ Yerleşkesindeki mezuniyet törenine Erzincan AK Parti Milletvekili Süleyman Karaman, Erzincan CHP Milletvekili Mustafa Sarıgül, 3.Ordu Komutanı Korg. Yavuz Türkgenci, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Kurum Müdürleri, STK temsilcileri, Siyasi Parti Temsilcileri, Öğretim Üyeleri, Öğrenciler ve aileleri  katıldı.

Yağmur yağışı ile başlayan mezuniyet töreni öğrencilerin geçişiyle başladı. Ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Son Başbakan Binali Yıldırım’ın gönderdiği mesaj okundu.

Ardından mezuniyet yaş kütüğüne dereceye giren öğrencilerin isimlerinin yazılı olduğu plaketler çakıldı.

Mezun Üniversite öğrencileri adına konuşan Ayşe Busel Dağlar aldıkları eğitim süreci hakkında bilgi vererek; “Yarından itibaren kendimizi gururla: “Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi mezunu” olarak tanıtacağız. ‘’Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi’ öz ülküsünü benimseyen Üniversitemizin bizlere yüklediği misyon ve sunduğu vizyon ile aklı ve bilimi rehber edinmiş, modern dünyanın ve ülkemizin ihtiyaçlarına cevap verebilen nitelikli bireyler olmak için; durmadan, yorulmadan, hep daha iyiye ulaşmak için çalışacağız! Bugün mezuniyet gururunu yaşamamızdaki en büyük pay hiç şüphesiz ailelerimizindir. Bizlerden desteklerini esirgemeden arkamızdaki dağ oldular. Uzakta olsalar da yürekleri hep bizimleydi. Onlar bu hikâyenin asıl kahramanlarıdır.” Dedi.

Törende konuşan EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Akın Levent ise Üniversitede verilen eğitim hakkında bilgi vererek mezun öğrencilere bundan sonraki yaşamlarında başarı dileklerinde bulunarak öğrencilere ve velilere mesajlar verdi. Levent; “Korona virüs Pandemisinin ardından eğitim ve öğretimin normalleşmesinin memnuniyetini yaşadığımız bir dönemde milletçe çok büyük bir afetle daha sarsıldık. 6 Şubat’ta   11 ilimizde tüm ülkemizi  etkileyen bir deprem felaketi yaşadık. Üniversitemizin 8 öğrencisinin de içinde olduğu 50 binin üzerinde insanımızı toprağa verdik, yüzbinlerce vatandaşımız da yaralandı. Bu feci afetin acısını kelimelerle ifade edebilmek mümkün değil. Vatan mücadelesinde canlarını kaybeden şehitlerimiz başta olmak üzere pandemide ve Depremde hayatlarını kaybeden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu acil durum şartlarından dolayı uzaktan eğitim uygulamasına tekrar geçtik ve bugün itibariyle de bahar yarıyılını hibrit eğitim modeli ile tamamlamış bulunuyoruz. Günümüzde ülkelerin gücü, diğer ülkeler üzerindeki etkisi, eğitimli insanlarla ölçülüyor. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatır, ya da milleti esarete ve sefalete sürükler” sözleriyle en güzel şekilde özetlemiştir. 
Sevgili Mezunlar
Öncelikle, hepinizi yürekten tebrik ediyorum. Bugün burada mezun olan her bir öğrenci, ortaya koydukları gayret ve emeklerle geleceğe umutla bakmayı hak ediyor. Üniversite hayatı, sizin için büyük bir dönüm noktası, bunu biliyoruz. Çoğunuz ailelerinizden uzakta hayatı yaşayarak öğrenmeye çalıştınız. Bu süre zarfında akademik bilgi ve becerilerinizi geliştirdiniz, yeni arkadaşlıklar kurdunuz ve hayatınızın önemli bir evresini tamamladınız. Ancak, unutmayın ki mezuniyet bir son değil, bir başlangıçtır.
        Şimdi önünüzde yeni bir yol açılıyor. Üniversite, sadece sınıflarda edindiğiniz bilgiden ibaret değildir. Burada karakterinizi, özgüveninizi ve liderlik yeteneklerinizi de geliştirdiniz. Bu değerli kazanımları gelecek hedeflerinizde kullanmanızı dilerim. Öz güveninizi hiç yitirmemenizi ve istihdam edilmeyi değil istihdam yaratmanızı sizlerden özellikle istiyorum.  
 Değerli misafirler, 
Üniversitemizdeki önemli gelişmeler hakkında da birkaç konuya değinmek istiyorum. Bunlardan biri geçtiğimiz günlerde Son Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın çok değerli katkıları ve katılımı ile il merkezinde temelleri atılan Meydan 24 Yaşam Merkezi’dir.  Erzincan Kültür Eğitim Vakfı (EKEV) ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Vakfı’nın ortak projesi olarak, tamamen hayırseverlerin bağışları ile yapımı başlayan Yaşam Merkezi, tamamlandığında Üniversitemizin BAP projeleri, öğrenci bursları ve eğitim-öğretim faaliyetleri için önemli bir kaynak oluşturacaktır. Bu eserin oluşmasında katkı sağlayan Başta Son Başbakanımız Binali Yıldırım olmak üzere emeği, katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. 
Üniversitemizde bir önemli gelişme de alanında tek olan Deprem Teknolojileri Enstitüsü’nün kurulmuş olmasıdır. Bu enstitünün kurulması, üniversitemiz ve Erzincan için büyük bir adımdır. Enstitümüzü Üniversitemize kazandırmanın mutluluğu içindeyiz. Üniversitemize Deprem Teknolojileri Enstitüsü’nün kurulması sürecinde desteklerinden dolayı Son Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım beyefendiye ve YÖK Başkanımız sayın Prof. Dr. Erol Özvar başta olmak üzere, katkıları olan herkese teşekkür ediyorum. Kadro ve Laboratuvar alt yapısının gelişmesiyle, bu enstitünün önemli bilimsel   araştırmalara ortam sağlayacağına, ilimize, ülkemize ve bölge ülkelerine deprem alanında büyük katkılar sağlayacağına yürekten inanıyorum.
Üniversitemiz birçok alanda ilerlemeler kaydetmeye devam ediyor.  Yüksek Öğretimde kalite, saydamlık ve hesap verilebilirliğin ölçütü olan Fakülte, bölüm ve kurumsal akreditasyonla ilgili çalışmalar son hızla devam etmektedir.  Eczacılık Fakültesi ile Eğitim Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültelerinin bazı bölümleri akredite edilmiştir, Kurumsal akreditasyona müracaat edilmiş olup eylül-ekim aylarında süreç tamamlanacaktır. Eğitim kalitemizi yükseltme çalışmalarımız Anadolu’da bir dünya Üniversitesi olma çabamız devam etmekte ve bu çabaların meyvelerini toplamaktayız. Üniversitemizin Akademik başarılarından da kısaca bahsetmeden geçemeyeceğim. Geçtiğimiz yıl The Higher Education (THE) Üniversiteler arası sıralamada atıflar kategorisinde Türkiye’deki Devlet Üniversiteleri arasında 10.  Sırada yer alma başarısı göstermiştir. THE 106 ülkeden 1625 üniversitenin değerlendirildiği 2023 Dünya Üniversiteler Etki Sıralamasında Üniversitemiz Dünya sıralamasında ilk 1000’de Türkiye sıralamasında ise 55. Sırada yer alma başarısı göstermiştir. Yine aynı kategorinin Klinik ve Sağlık alanlarında 2023 verilerine göre Üniversitemiz Ulusal sıralamada 26. Sırada yer alarak önemli bir performans göstermiştir.2022’de URAP tarafından yayınlanan 11 sıralama kuruluşunun dünya genel sıralamasındaki durumu gösteren rapora göre Üniversitemiz Türkiye’deki  Üniversiteler arasında 37. Sırada yer alma başarısı göstermiştir.
Üniversitemizin bu başarılarına katkıda bulunan birbirinden kıymetli hocalarımıza teşekkür etmek istiyorum.
Bugün sadece akademik başarılardan değil, spor dallarındaki başarılardan da gururla bahsetmek isterim. Geçtiğimiz dönemde badmintondan güreşe ,voleyboldan atletizme birçok spor dalında öğrencilerimiz önemli başarılar  elde etti. Türkiye Üniversite sporları federasyonu geçen sezon raporuna göre Üniversitemiz   Uni-lig müsabakalarında 7 altın, 5 gümüş ve 6 bronz madalya ile 187 üniversite arasında 9. sırada yer alma başarısını göstermiştir.  Dünya güreş şampiyonasında öğrencimiz Elvira Kamaloğlu dünya 2., 5. İslami dayanışma oyunlarında öğrencimiz Feyzanur Azizioğlu Kick boks branşında dünya şampiyonu oldu. Uluslararası Badminton turnuvasında çift kadınlar kategorisinde  Öğrencilerimiz Nazlıcan İnci ve Bengisu Erçetin 4 uluslararası turnuvada 2 altın, 2 bronz madalyayı   üniversitemize kazandırmışlardır.  

Yine Öğrencimiz Yiğit Geçim 10 mt havalı tüfek müsabakalarında Türkiye 2. Oldu.  Üniversitemizde düzenlenen Uni lig süper lig Badminton müsabakalarında üniversitemiz öğrencileri takım halinde1. olma başarısını gösterdi.
Akademik eğitimin yanı sıra sporun da hayatımızın önemli bir parçası olduğuna inanarak, sağlıklı bir yaşam tarzının teşvik edilmesinde ve öğrencilerimizin fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimini öncelemeye gayret gösteriyoruz. Spor takımlarımızın ve sporcu öğrencilerimizin bu başarılarından dolayı gurur duyuyor, kendilerini tebrik ediyoruz.  
Sevgili öğrenciler, akademisyenler ve tüm paydaşlarımız, 
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi olarak, nitelikli eğitim ve araştırma faaliyetlerimizle ulusal ve uluslararası alanda tanınan bir üniversite olma hedefimize kararlılıkla ilerlemekteyiz. 
Üniversitemiz YÖK tarafından verilen; Engelsiz Üniversite Bayrak ödüllerinde  Geçen yıl mekanda erişilebilirlik alanında 5 turuncu bayrak, bu yılda 3 turuncu, eğitimde erişilebilirlik alanında da 1 yeşil bayrak alma başarısını göstermiştir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.
Bu süreçte eğitim-öğretim faaliyetlerini tam kararlılık ve verimlilikle tamamlayan değerli akademisyenlerimizi ve öğrencilerimizi de gayretlerinden dolayı ayrıca tebrik etmek isterim. 
Son olarak, bugünkü başarı tablosunun görünmeyen mimarları olarak ailelerinizi de unutmamak gerekiyor. Sizlere destek olan ailelerinize şükranlarımı sunuyorum. Onlar, sizlerin yanında durarak, sizi motive eden ve güçlendiren birer destekçi oldular. Mezuniyetiniz emin olun ki sizlerden daha fazla onlar için bir gurur ve sevinç kaynağıdır. Önünüzde yeni bir başlangıç var. Şimdi, bilgi ve deneyimlerinizle donanmış olarak dünyaya adım atacaksınız. Sizlere, kariyer yolculuğunuzda başarılar diliyorum. Hayallerinizi takip etmekten vazgeçmeyin ve daima kendinize güvenin.   Size hedeflerinize ulaşmada yardımcı olacak olan şeyin kendi yetenek ve potansiyeliniz olduğunu unutmayın. Mezuniyetiniz kutlu olsun.! Hepinizi tekrar tebrik ediyor, başarılı bir gelecek diliyorum. Allah’a emanet olun’ dedi.

Ardından mezun olan 5 bin öğrenci kep atarak mezuniyet sevinci yaşadı. ​Read More Ajans Erzincan | Erzincan’ın Güncel Haber Sitesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Generated by Feedzy