Erzincan Müzesi Açılış İçin Gün Sayıyor

Erzincan Müzesi Açılış İçin Gün Sayıyor
  • 0
  • 153
  • 20 Ocak 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Ordu Caddesi üzerindeki eski Tekel binası yerine yaptırılan Erzincan Müzesi inşaatı tamamlandı. Açılış için gün sayılan binada son rötuşlarla birlikte müze dizayn çalışmaları yapılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan ve14 Milyon 680 bin liraya mal olan Erzincan Müzesi ildeki önemli bir eksikliği gidermiş olacak.

Tekel binasının depremlerde hasar görmesi ve mukavemetini kaybetmesi üzerine tadilat çalışmaları başlatılmış ve temelde oluşan ağır hasar üzerine binanın yıkılması yönünde karar alınmıştı.

Rektörlük Sanat Galerisi Binası Yeni Erzincan Müzesi yapımı için T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsis edildi. Erzurum Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünce Erzincan Yeni Müze Yapımı Projesi yaptırılarak 2021 yılında Erzincan Müzesi İkmal Onarımı ve Teşhir Tanzimi Yapımı İşinin ihalesi yapılmış ve sözleşmeye bağlanmıştı,

Tarihi dokuya göre inşa edilen iki katlı binada kente özgü tarihi eserler sergilenecek. Erzincan Müzesinin Tamamlanmasının ardından Başta İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü Müze Müdürlüğünün muhafaza ettiği eserler ile Ankara Anadolu Medeniyetler müzesi ve Erzurum müzesinde bulunan bir takım eserler Erzincan’a getirilerek halkın ziyaretine açılacak.

Yeni Erzincan Müze Müdürlüğü Binası:622 m² Bodrum, 622 m² Zemin Kat,     658 m² 1. Kat ​olmak üzere toplam kapalı alanı 1902 m² ölçülerine sahip. Bu alanın içerisinde 190 m² zemin kat ve 190 m² 1. kat olmak üzere toplam 380 m² teşhir alanına sahip.

Müze binası içerisinde bodrum katta cins ve özelliklerine göre depolar, zemin katta teşhir alanı, müze kafe, kabul salonu ve ıslak zeminler, 1. katta teşhir salonu, idari birimler, kütüphane, toplantı salonu, kontrol odaları ve ıslak birimlerden oluşuyor. 

Erzincan Müzesinde bulunan 551 adet eserin yanı sıra, Ankara Etnografya Müzesinden, 1472 adet eser, Ankara Anadolu Medeniyetlerinden 272 eser ve Erzurum Müzesinden 42 eser olmak üzere toplam 2337 eserin sergilenmesi planlanıyor.

Müze Bahçesinde Taş eserler ve Erzincan’ın 1939 depreminde yıkılan önemli yapılarının minyatürleri ile önemli kültür varlıklarının görselleri konularak müzenin konumundan ve önünden geçen yol güzergahının işlek olmasından dolayı halka  keyifli bir tarih yolculuğu da sunulmuş olacak.

The post Erzincan Müzesi Açılış İçin Gün Sayıyor first appeared on Ajans Erzincan | Erzincan Haber Gündem Sondakika.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Generated by Feedzy