Geçmişten Günümüze Türk Kadını konferansı verildi

Geçmişten Günümüze Türk Kadını konferansı verildi
  • 0
  • 15
  • 9 Mart 2024
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında EBYÜ’de “Geçmişten Günümüze Türk Kadını” konulu konferans düzenlendi.

EBYÜ Eğitim Fakültesi Mavi Konferans Salonu’nda gerçekleşen ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden Prof. Dr. Ali Kafkasyalı tarafından düzenlenen konferansa Rektör Prof. Dr. Akın Levent ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. A. Ercan Ekinci, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda tarihçi, yazar ve akademisyen olan Prof. Dr. Ali Kafkasyalı, Türk kadınının geçmişten günümüze sosyokültürel hayatını, yaratılış özelliklerinin kültür ve medeniyet dairesindeki etkileşimini ve farklı medeniyetlerle olan ilişkisini dört başlık altında incelemek gerektiğini belirtti.

Kafkasyalı, Türk toplumunda kadının değerine vurgu yaparak Kül Tigin Abide’sinden ve Mete Han’a atıfta bulunarak, Mete Han’ın Çin’i fethetme amacıyla yola çıktığında eşinin de yanında olduğunu, tarihte bilinen ilk Türk kadın hükümdar Tomris Hatun’un Pers İmparatorluğuna karşı savaş yönettiğini ve ordusunun çoğunun kadınlardan oluştuğu bilgisini aktardı.

Türk tarihinde kadının yerinden, tarihteki ilk kız okullarından, kadınların okumasına kadar birçok konuya değinen Kafkasyalı, Cumhuriyet kazanımlarının da kadınların eğitiminden sosyal alana kadar her alanda önünü açtığına dikkat çekti.

Konferansın sonunda konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Akın Levent; “Öncelikle, Kadınlar Günü’nü tebrik ediyorum; ancak belirtmeliyim ki Kadınlar Günü’nün sadece bir gün olmaması gerektiğini düşünüyorum. Kadınlar Günü vesilesiyle Türkiye’de birçok etkinlik düzenleniyor. Prof. Dr. Ali Kafkasyalı hocamızda konuyu farklı bir açıdan ele aldı ve bize ilginç bir perspektif sundu. Bu yaklaşımı için kendisine teşekkür ederim. Tabii ki, kadın konusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmadan ele alınamaz. Bu vesile ile O’nu ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyoruz, Ali Kafkasyalı Hocamıza da tarihi kadınlar üzerinden okuyan bu değerli sunumu için teşekkür ediyoruz” dedi. ​Read More Ajans Erzincan – Erzincan’ın Güncel Haber Sitesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Generated by Feedzy