Hayat Kurtaran “Sismik İzolatör” leri Sizler İçin Görüntüledik

Hayat Kurtaran “Sismik İzolatör” leri Sizler İçin Görüntüledik
  • 0
  • 80
  • 15 Şubat 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Depremlerde can güvenliği için her binada olması gereken “Sismik İzolatör” Sistemi depremin şiddetini yarı yarıya düşürüyor. Erzincan’da yeni yaptırılan 500 Yataklı Devlet Hastanesinin inşaat sürecinde kurulan sistem, Erzincan’da bir ilk olma özelliği taşıyor. Hastanenin -3. Katı olan temel bölümüne 369 Adet Sismik İzolatör yerleştirildi.

Deprem kuşağındaki illerde inşa edilen binalarda zorunlu uygulanması ve yasalaşması gereken sistem, binanın temeli ile taşıyıcı kolonların arasına yerleştiriliyor ve sismik hareketlilik anında depremin etkisini binanın taşıyıcı sisteminden izole ediyor ve depremin etkisini azaltıyor.

Ülkede Deprem İzolasyon sistemi şu an sadece yeni yapılan hastanelerde zorunlu olarak uygulanıyor. Sağlık bakanlığının 2013’te yayınladığı genelge ile bu tarihten sonra yapılacak 100’den fazla yataklı hastanelerde sismik deprem izolatörü kullanılması zorunlu hale getirilmiş durumda.

Köprü, havalimanı, afet yönetim merkezleri gibi projelerde Sismik İzolatör sisteminin zorunlu olduğu, konut ve ticari inşaatlarda zorunlu olmadığından ve maliyetin fazla olması gerekçesiyle yaygın olarak kullanılmadığı belirtiliyor.

Bu uygulamanın sadece hastaneler ve özel projelerle sınırlı kalmaması gerektiği, TBMM’de acilen çıkarılacak bir yasa ile Deprem İzolatörü Sisteminin 5 kat ve üzeri tüm inşaat projelerinde zorunlu hale getirilmesi yönünde görüş belirtiliyor.

Bir İzolatörün 3 bin Euro’ya mal olduğu belirtiliyor.

Erzincan’da yeni yaptırılan 500 Yataklı Devlet Hastanesinde kurulan sistem sayesinde, bu yapının ildeki depreme en dayanıklı bina olduğu gerçeğini ortaya koyuyor.

Sistemin kullanıldığı Elazığ Şehir Hastanesi 6.8’lik depremi bu sayede 3.1 olarak hissetmişti.

Ajans Erzincan’a konuşan Proje Müdürü Necdet Altanlar inşaatın temel aşamasında İzolatör sisteminin kurulduğunu belirterek, sistemin yeni yapılan hastanelerde zorunlu olduğunu ve bu sistem sayesinde olası bir depremin daha hafif olarak hissedildiğini ifade etti. Altanlar Sismik İzolatör sisteminin tüm yapılarda kullanılması gerektiğini söyledi.

The post Hayat Kurtaran “Sismik İzolatör” leri Sizler İçin Görüntüledik first appeared on Ajans Erzincan | Erzincan Haber Gündem Sondakika.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Generated by Feedzy