Mevlid Kandiliniz Kutlu Olsun

Mevlid Kandiliniz Kutlu Olsun
  • 0
  • 49
  • 26 Eylül 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) dünyayı teşriflerinin Müslümanlar tarafından Kur’an-ı Kerim okumak, salavatlar getirmek ve dualar etmek gibi ibadetler ile değerlendirildiği Mevlid Kandili, Hicri takvime göre Rebiü’l-Evvel ayının 12. gecesidir. Peygamber Efendimizin 571 yılında Rebiü’l-Evvel ayının 12. günü dünyaya gelmesi, vefatından bir süre sonra o günün İslam âlemince ibadetlerle geçirilmesine vesile olmuştur

Mevlid, “veladet” (doğmak) kelime kökünden türeyen ve “doğma, doğuş, doğum yeri” anlamına gelen bir kelimedir. İslami literatürde ise Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) dünyayı teşrif edişini ifade etmektedir. Peygamber Efendimizin doğduğu Rebiü’l-Evvel ayının 12. günü yapılan ibadetler Osmanlı döneminde minarede yakılan kandiller ile duyurulmuş ve II. Selim’in döneminde Peygamber Efendimizin anıldığı bu güne Mevlid Kandili ismi verilmiştir. Camilerde Mevlid-i Şerif okunan ve dualarla, salavatlarla, Kur’an-ı Kerim okumaları ile geçirilen bu mübarek günlerde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in doğumunda yaşanılan mucizelerle ve mübarek hayatı ile ilgili sohbetler de yapılır.

Mevlid Kandili Hicri takvimde Rebiü’l-Evvel ayının 12. günüdür. Türkiye’de kullanılan Miladi takvime göre ise Mevlid Kandili içerisinde bulunduğumuz 2023 yılında 26 Eylül Salı gününe denk gelmektedir.

Hz Muhammed’in (S.A.V) dünyayı müşerref kıldığı günün biz Müslümanlarca ibadetlerle geçirilmesi -öncelikle- yaratılmışların en şereflisi olan Hz. Muhammed’e (S.A.V) ümmet olma vasfını bizlere lütfettiği için Allah’a bir şükür, sonrasında ise bizlere nasıl bir insan olmak gerektiğini hayatının her alanında gösteren Peygamber Efendimize sevgi ve bağımızı tazelemek içindir. Bu bilinç ile Müslümanlar, Peygamber Efendimizin doğduğu günü her yıl ibadet ve zikirlerle geçirirler.

İslam dininde Mevlid Kandili’ne has bir ibadet bulunmamaktadır ancak mevlidin şükrünü eda etmek niyeti ile Mevlid Kandilinde nafile ve kaza namazları kılınabilir, Kur’an-ı Kerim okunabilir. Peygamber Efendimize salat ve selam getirmek, dua etmek, Allah’ı tesbih ve zikretmek de Mevlid Kandilinin faziletlerinden istifade edilebilecek ibadetler arasındadır. Bununla birlikte Siyer-i Nebi ve Hadis okumaları da Mevlid Kandili’nin ehemmiyetinin idrak edilmesi açısından önem teşkil eder. Mevlid Kandili’nde infak  (malını Allah yolunda harcamak) etmek, sadaka vermek bir ihtiyaç sahibinin ihtiyacını gidermek de mübarek bir günün bereketi ile bereketlenmeye vesile olabilir. Mevlid Kandili, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in âlemlere rahmet olarak gönderildiği gün olması bakımından biz Müslümanlar için önem arz eder.

Ajans Erzincan olarak tüm Müslüman Aleminin Mevlid Kandilini tebrik eder, hayırlara vesile olmasını dileriz. ​Read More Ajans Erzincan – Erzincan’ın Güncel Haber Sitesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Generated by Feedzy