Prof. Dr. Naci Görür Yine Uyardı; Erzincan ve Çevresi Risk altında

Prof. Dr. Naci Görür Yine Uyardı; Erzincan ve Çevresi Risk altında
  • 0
  • 35
  • 26 Ağustos 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Kahramanmaraş merkezli depremlerde 50 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesinin ardından tüm gözlerin Erzincan Bingöl arasında bulunan faya çevrilmesiyle birlikte Erzincan’daki yapıların depreme dayanıklı olup olmadığı tartışmaları artarak devam ediyor. Özellikle son yıllarda yapılan yapılarda kullanılan hazır betonlarda fırat kumu kullanılması, kalitesiz çimento kullanılması, yapı denetim ve test deney laboratuvarları arasındaki olumsuzluklar kafalarda soru işaretleri oluştururken, yapılan tüm uyarılar ise fayda etmiyor.

Ajans Erzincan’ın gündeme getirdiği konu ilin siyasileri ve yöneticileri tarafından göz ardı ediliyor.

İki fay hattının kesiştiği ve 1. derecede deprem bölgesinde bulunan Erzincan’da fırat kumuyla yapılan betonun kullanılmasına tepki gösteren Erzincan halkı yetkilileri göreve davet ediyor. Yapılan tüm uyarılara ve şikayetlere rağmen ‘Ahbap Çavuş’ ilişkisi nedeniyle yaşanan sorunun çözüme kavuşturulmadığını belirten vatandaşlar, ümitlerini Erzincan’ın yeni Valisi Hamza Aydoğdu’ya bağladılar.

Son olarak Bilim Akademisi Üyesi ve Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür’ün katıldığı bir televizyon programında “Erzincan- Bingöl-Karlıova arasında 7.4 deprem olabilir” şeklindeki açıklamaları halk arasında tedirginlik oluşturdu.

Deprem gerçeği ile defalarca yüzleşen Erzincan’da böylesine vurdumduymazlığın kabul edilemez olduğunu belirten vatandaşlar, riskli yapıların acilen gözden geçirilmesini, yıkılması gerekenlerin yıkılmasını, takviye gereken binaların güçlendirilmesini, evler- iş merkezleri- resmi kurumlar- okullar ve hastanelerin deprem risk durumunun belirlenmesini ve derhal önlem alınmasını istiyor.

Vali Hamza Aydoğdu’ya seslenen ve Hazır Beton Firmalarının fırat kumu kullanmasının faciaya davetiye çıkardığını söyleyen  vatandaşlar; “Önlem almak için neyi bekliyoruz,Yazılan tüm cezalara rağmen bu olay göz ardı ediliyor, evlerimizin iş yerlerimizin bize mezar olmasını istemiyoruz, Kahramanmaraş depreminde bunu gördük, usulüne uygun yapılmayan binalar tuzla buz oldu, biz de aynı şeyi Erzincan’da yaşamak istemiyoruz, şimdiye kadar feryatlarımız fayda etmedi, birkaç firma daha fazla rant elde etsinler diye şehrin kaderiyle oynanıyor, yetkililer ise buna göz yumuyor, Bilim adamları Erzincan ve çevresinde büyük bir deprem beklentisinden bahsediyor, daha neyi bekliyoruz, yine rant uğruna canlarımızı toprağa mı verelim, bunun vebali çok ağır olur” dediler. ​Read More Ajans Erzincan | Erzincan’ın Güncel Haber Sitesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Generated by Feedzy