Seçim Öncesi Aday Adaylığı Başvuruları Başladı

Seçim Öncesi Aday Adaylığı Başvuruları Başladı
  • 0
  • 86
  • 13 Mart 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Siyasi partilerde milletvekilliği aday adaylığı başvuruları bugün başladı. Yaklaşan seçimler öncesinde çalışmalarını hızlandıran aday adayları parti merkezlerine akın etti. İşte partilerin aday adaylığı için istediği şartlar ve detaylar…

Sadece cumhurbaşkanlığı değil milletvekili seçimi de yapılacak olan seçimler öncesinde partiler çalışmalarını hızlandırdı. Bu kapsamda milletvekili aday adayı olmak isteyenler tercih ettikleri partilere akın etti.

Partiler de belirledikleri kurallar çerçevesinde aday adaylığı başvurularını kabul etmeye başladı. İşte partilerin milletvekili aday adaylığı için istediği şartlar ve detaylar…

AK PARTİ
AK Parti’de milletvekilliği aday adaylığı başvuruları bugün başlayacak. Adaylık başvurusu için erkek adaylardan 20 bin lira, kadın ve genç adaylardan 10 bin lira, engellilerden ise 5 bin lira talep edilecek.Başvuru yapacakların belirlenecek asgari tutarı AFAD’ın deprem yardım hesaplarına bağış olarak yatırması gerekiyor.

CHP
CHP milletvekilliği genel seçimleri için aday adaylığı başvurusu da bugün başlayacak ve 20 Mart’a kadar sürecek. 30 bin lira olarak belirlenen başvuru için kadınlar, gençler ve yüzde 40 veya üzeri engeli bulunanlar 15 bin lira ödeyecek.

Malatya, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Hatay’da başvuru yapacak aday adaylarından ücret alınmayacak.

20 Mart’ta sona erecek başvurular için aday adaylarından ayrıca 3’er bin lira da dosya ücreti alınacak.

MHP
MHP’de ise milletvekili aday adaylığı başvuruları 14 Mart’ta başlayıp 21 Mart’ta sona erecek. Genel merkezde hazırlıklar tamamlandı, müracaat formları basıldı. Aday adayları, MHP Genel Merkezi seçim işleri kayıt kabul birimine şahsen ve belgelerin aslıyla müracaat edebilecek.
Başvuru ücreti olarak adaylardan 3 bin lira alınacak. Yüzde 40 veya üstü engelli olanlardan ise aidat alınmayacak. Adaylar merkezi yoklama ile belirlenecek.

HDP
Adaylık başvuru ücreti henüz ilan edilmedi ancak 15 bin TL olması, kadın ve engelliler için pozitif ayrımcılık uygulanması bekleniyor.

İYİ PARTİ
Milletvekili aday adayı başvuru ücreti kadın ve erkeklerde 7 bin 500 TL olarak belirlendi. Engelli ve gazilerden ise ücret alınmayacak.

SAADET PARTİSİ
Erkekler için 15.000 TL, kadın ve gençler için 10.000 TL, engelli vatandaşlar için 5.000 TL başvuru ücreti belirledi. Deprem Bölgesindeki iller için aday adaylığı katkı payı alınmayacak.

YENİDEN REFAH PARTİSİ
Yeniden Refah Partisi milletvekili adaylığı için başvuru ücreti erkekler için 7 bin 500 TL, kadınlar için ise 5 bin TL. Deprem bölgesinde olanlar ya da depremden etkilenenlerden ise ücret alınmayacak.

MİLLETVEKİLİ OLMAK İÇİN ARANAN ŞARTLAR
Türkiye’de milletvekili olabilmek için 18 yaşını doldurmuş, Türk vatandaşı ve seçme hakkına sahip olan herkes aday olabilir. Ayrıca adayların siyasi parti üyesi olması gerekiyor. Milletvekili adayları aynı zamanda seçim bölgesinde ikamet etmeli veya seçmenlerin kayıtlı olduğu seçim çevresinde seçmen niteliğini taşımalıdır. Ancak, belirli suçlardan hüküm giymiş kişiler milletvekili adayı olamazlar. Bunun yanı sıra, bazı özel koşullar da bulunabilir. Örneğin, askeri personel milletvekili adayı olmak istediklerinde görevlerinden istifa etmeleri gerekli.

The post Seçim Öncesi Aday Adaylığı Başvuruları Başladı first appeared on Ajans Erzincan | Erzincan Haber Gündem Sondakika.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Generated by Feedzy