Sosyal Hizmet Çalışanlarından Öz Sağlık İş Sendikası’na Tepki

Sosyal Hizmet Çalışanlarından Öz Sağlık İş Sendikası’na Tepki
  • 0
  • 47
  • 11 Temmuz 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 17 nolu iş kolunda çalışan 4/D kamu personeli, Erzincan Cumhuriyet Meydanı’nda üyesi oldukları Öz Sağlık İş Sendikası’nı boykot etti.

“Öz Sağlık İş Sendikası, ‘İşçi’ Sendikası değil ‘Aidat’ Sendikası” diyen çalışanlar tarafından  Erzincan’da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kamu Personelinin yetkili sendikası olan Öz Sağlık İş Sendikası hakkında şok iddialarda bulunuldu.

Cumhuriyet Meydanında toplanan sendika üyeleri adına konuşan Emrah Ege, Toplu İş Sözleşmesinde yetkili olan Öz Sağlık İş Sendikası tarafından mağdur edildiklerini belirterek, “Önce %10’luk gece zammımızı iptal ettiler. Ardından geriye dönük ödemelerimizde mağdur edildik. Aynı iş kolunda olan Sağlık Bakanlığı’ndaki arkadaşlar 15-20 bin TL geriye dönük ödemelerini alırken biz Sosyal Hizmet çalışanları bir kez daha boynu bükük bırakıldık.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Devletin tanıdığı hakkı sendika tanımadı!

“Bununla kalmayan yetkili sendikanın bakanlığımızın bir ilk olarak çıkardığı Toplu İş Sözleşmesini, 3 yıllık yapması işçinin derdinde değil pasta yemek derdinde olduğunu bir kez daha biz işçilere göstermiş oldu.” diyerek sendika hakkında iddiada bulunan işçiler, konuşmalarına şöyle devam ettiler;

2021 yılında yapılan toplu iş sözleşmesine 27. Madde 3. yıl birinci 6 ayında bulunan (C) maddesini ekleyerek Cumhurbaşkanımızın 9 Mayıs 2023 tarihinde vermiş olduğu 15 bin taban + % 45 oranındaki zamları biz Sosyal Hizmet çalışanlarına vermediler. Bu nedenle Sosyal Hizmet işçilerine ek protokol kaçınılmaz hale geldi.

Yaşlıya, yetime, engelliye bakan işçiler mağdur “Hakkımız olan 65-70 bin TL’den mahrum bırakıldık.

Eski Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde görev yapan sosyal hizmet emekçisine ek protokol imzalanacak açıklamasını hatırlatan işçiler, “Bu açıklama bizi sevindirdi. Ancak sözde yetkili etkisiz sendikanın Genel Başkanı, “Müjde” videoları çekerken yaptığı hatanın farkında değildi. Çünkü geçtiğimiz cuma günü çıkarılan 2 Temmuz 2023’den itibaren geçerli olması kaydıyla günlük brüt ücret 725 TL, aylık ise 21 bin 750 olarak ek protokol imzalandı. Aynı Bakanlıkta çalışan işçiler ilk aydan itibaren günlük 725 TL brüt ücret ve 65-70 bin TL geriye dönük ücret alırken biz yaşlıya, yetime, engelliye bakan işçiler yine mağdur edildik.  Ayrıca ek protokol ile yine aynı bakanlıkta çalışanlar 833,25 TL ücret alırken bizler bu protokolde 725 TL alarak tüm sosyal haklarımızdan mahrum bırakıldık.

Kamu İş Sözleşmeleri Çerçevesinde çıkan sosyal hakları açıklayan işçiler 1 Kasım 2023 tarihinde yürürlüğe girecek olan bu haklardan 10 aylık kayba uğratıldıklarını ifade ettiler.

Söz konusu sendikanın sözleşmeye “1Kasım 2023’te itibaren” maddesi ekleyerek   ‘İşçi’ Sendikası değil ‘Aidat’ Sendikası olduğunu kanıtladığını vurgulayarak mağduriyetin giderilmesini arz ediyoruz” şeklinde konuştular.

Sendikayı alkışlayarak protesto eden işçiler konuşmanın ardından siyah çelenk bırakarak dağıldılar. ​Read More Ajans Erzincan | Erzincan’ın Güncel Haber Sitesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Generated by Feedzy