Büyük Afet Geliyorum Diyor, Depreme Hazırlıklı Olalım

Büyük Afet Geliyorum Diyor, Depreme Hazırlıklı Olalım
  • 0
  • 78
  • 18 Şubat 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde meydana gelen deprem felaketinin ardından, Deprem Uzmanları tarafından Erzincan- Bingöl- Karlıova- Yedisu arasında bulunan fay hattında uzun süredir hareketlilik olmadığı, burada kırılma beklendiği fakat ne zaman olacağının bilinmediği açıklamasının ardından küm gözler bu bölgeye çevrildi.

Ajans Erzincan’da yayınlanan “Haberiniz Olsun” programına konuk olan Temel Afet Bilinci Eğitmeni Oğuz Kürşat Onay deprem öncesi alınması gereken önlemler, deprem anında yapılması gerekenler ve deprem sonrası yapılacaklar hakkında bilgilendirme yaptı.

Türkiye’nin deprem gerçeği ile karşı karşıya olduğu ifade eden Onay, riskli yapıların mutlaka deprem dayanıklılık testinin yapılması gerektiği, ilgili birimlerin ve ailelerin deprem planı hazırlamaları, yapılarda bulunan büyük ve devrilme riski bulunan eşyaların duvara sabitlenmesi, deprem çantalarının hazırlanması, tüm odalara şişe suyu ve düdük bulundurulması, deprem sonrası toplanma alanları gibi konularının önemine dikkat çekti. Onay yaptığı açıklamada; “Depremi en iyi bilen illerin başında Erzincan geliyor, bu konuda acı tecrübelerimiz var. Bu nedenle her an deprem olacakmış gibi hazırlığımızı yapmalı ve depremlerle yaşamayı öğrenmeliyiz. Yapılarımızı deprem şartnamesine göre yapmalıyız. Deprem öncesi, deprem anı ve sonrasında ne yapmamız gerektiğini bilmeliyiz. Kesinlikle paniğe kapılmamalıyız. Deprem anında binaların camlarından, kapı önlerinden ve merdivenlerden uzak durmalıyız. Yatak, kanepe, koltuk veya sağlamlığını bildiğimiz eşyaların yanlarına cenin şeklinde yatarak kendimizi korumalıyız. Yaşadığımız depremlerde yaptığımız hatalardan ders çıkarmalıyız.” Diye konuştu.

The post Büyük Afet Geliyorum Diyor, Depreme Hazırlıklı Olalım first appeared on Ajans Erzincan | Erzincan Haber Gündem Sondakika.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Generated by Feedzy