Erzincan Müftüsü Gül; “Müslüman samimi olmalıdır”

Erzincan Müftüsü Gül; “Müslüman samimi olmalıdır”
  • 0
  • 97
  • 14 Ocak 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Türkiye Yazarlar Birliği Erzincan Şubesinin bu haftaki konuğu Erzincan Müftüsü Muharrem Gül oldu. Türkiye Yazarlar Birliği Kültür evinde yapılan programa çok sayıda dinleyici katıldı. Program Aydınlıkevler Camii İmam-Hatibi Veli Delioğlu’nun okuduğu Kur’ anı Kerim ile Başladı. Daha sonra kürsüye gelen Müftü Muharrem Gül “İman ve Hayat” başlığını taşıyan konuşmasında Peygamberimizin hadislerinden yola çıkarak Bir Müslümanın nasıl bir hayat sürmesi gerektiğini anlattı. Müslümanların her türlü zandan kaçınması gerektiğini belirterek “Müslümanlar birbirlerine kendilerini sevdiklerini söyleyebilmelidir. Allah’a kul olamayan, Peygambere ümmet olamayan birbirlerini sevemeyen insanların Müslüman olamayacaklarını buyuruluyor.” Şeklinde konuştu.

Gül “ Müslüman önce Allah’a karşı adil olmalı ona ibadet etmeli. Nefsimize, kendimize karşı adil olmalıyız. Ahiret gününde ‘Benim rızam için birbirini sevenler nerede?’ diye bir nida duyulur ve orada birbirlerini seven müminler toplanırlar. Müminde Allah, sevgisi, Peygamber ve Kur’an sevgisi olması lazım. Din insanlara sevgi aşılıyor. Herkesi sevdiriyor. Bir Hadisi şerifte “Allah’ü Teala bir kulunu sevdiği zaman Cebrail’e seslenir ’Ey Cibril ben filanca veli kulumu seviyorum sende sev’ der. Cebrail sever. Cebrail de sema ehline seslenir ve gök ehli olan milyonlarca Melek de o Müslümanı sever. Yani Allah’ ü Teala’ nın sevdiği kulunu herkes sever. Allah’ın sevgilisi Hz. Peygamberdir. Adı anıldığı zaman salavat getirilir. En çok ziyaret edilen Hz. Peygamberdir. Allah’ın sevdiği kulları hep anıp yad ediyoruz. Mezarlarını ziyaret ediyoruz. Allah sevdiğini sevdirir. O’nun sevdiği kul kıyamete kadar sevilir. Sevdiğimizi Allah için sevmeli, sevmediğimize de Allah için buğzetmeliyiz.” Dedi.

Müftü Muharrem Gül konuşmasının bir bölümünde ise; “Allah için sevmeli ve Allah için buğzetmeliyiz, İnsanların sevgisi yapmacık bir sevgi. Evde farklı çarşıda farklı maskelerle dolaşıyoruz. Çarşıda karşılaştığımız bir kadınla konuşurken çok kibar olan insan evdeki hanımına aynı kibarlığı gösteremiyor. Orada maskesini çıkarıyor. Halbuki Mümin samimi olmalı ve her zaman kibar olmalı ve maskesini çıkarmalıdır. Maskesiz dolaşmalıdır. İlişkilerimizin yüzde sekseni menfaat ilişkisidir. Müminler Allah için sever onun için buğzederler. Hicret, Bedir ve Mekke’nin fethinin sevabına hiçbir zaman fazilet olarak ulaşamayız. Muhacirler Mekke’de her şeylerini bırakıp gittiler. Evlerini, bağlarını bahçelerini, belki bazıları ailesini akrabasını bırakıp gittiler. Peygamberle birlikte yola çıktılar. Oysa sadaka verirken bizim elimiz titriyor. Medine’de ensar muhaciri olgunlukla karşılıyor. Peygamberimiz onları kardeş ilan ediyor. Her şeylerini, maddi varlıklarını, evlerini, bahçelerini, ceplerindeki paralarını paylaşıyorlar. Kardeşliğin zirve noktası budur. “ şeklinde konuştu.

Muharrem Gül bir hadisi şerif mealini paylaşarak “Kendimiz için istediğimiz şeyleri mümin kardeşlerimiz için de istemeliyiz. Aksi takdirde kâmil mümin olamayız.” Dedi.

Programın sonunda Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Hadis Bölümü hocalarından Prof. Dr. Adem Dölek Müftü Muharrem Gül’e Yazarlar Birliği’nin teşekkür belgesini takdim etti.

 

The post Erzincan Müftüsü Gül; “Müslüman samimi olmalıdır” first appeared on Ajans Erzincan | Erzincan Haber Gündem Sondakika.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Generated by Feedzy